Popularniejszy od Jożina z bażin, z życiorysem niczym z „czeskiego filmu” – tak zacząłbym kolejny wywiad telewizyjny z uśmiechniętym Bohumirem Soukupem, znanym na całym świecie specjalistą od programowania Baltie. Rozwój poprzez zabawę i edukację, to jego sposób na zainteresowanie informatyką uczniów szkół podstawowych i średnich. Leniwy programista, tak określa swoje podejście do pracy.
Wszystko zaczęło się od zrzucania węgla do piwnicy razem z bratem. Niechęć do powtarzania nudnych czynności zainspirowała go do działania i tworzenia pomocnych narzędzi. Od kalkulatora do komputera – ten sprawny przeskok pozwolił mu zaistnieć w światowej lidze kodujących cyfrową rzeczywistość. I tym razem robił wszystko, żeby jak najmniej się zmęczyć. On rysuje schemat, maszyna tłumaczy co autor miał na myśli. Transformację powrotną obrazuje wylewaniem wody z konewki przez liczne otworki. W tę stronę jest to łatwe, odwrotnie bardzo trudne. Makaronowy syndrom – to jego kolejne proste wytłumaczenie zawiłych tematów informatycznych. Bohumir porównuje programowanie do nawijania spaghetti na widelec. „Nie wiem, sprawdź i powiedz mi” – to jego ulubiona odpowiedź motywująca uczniów do samodzielnego działania. Mały czarodziej, bo tak nazywany jest program Baltie, ma według twórcy porządkować bałagan w głowach dzieci i młodzieży wywołany nadużywaniem mediów społecznościowych. Ciągłe porady są dla tych uczniów, którzy nie chcę myśleć samodzielnie – uczula nauczycieli Bohumir. Stąd taka duża popularność i skuteczność wszechobecnych reklam – dodaje leniwy programista.
Swoje życie przedstawia jako pasmo ciekawych i nieustannych przygód. Od fortuny wypracowanej w Kanadzie, której nie mógł przywieźć do rodzinnych Czech, po bliskie bankructwo spowodowane kradzieżą bardzo drogiego komputera, ostatecznie porzuconego przez złodziei. W tych opowieściach pojawiają się jeszcze wątki walizki pełnej banknotów i kajdanki na rękach podczas wizyty w banku. Co nas czeka? Na to pytanie Bohumir odpowiada, że im więcej będzie za nas robiła sztuczna inteligencja, tym głupszym staniemy się społeczeństwem. AI to większe zagrożenie od bomby atomowej uważa leniwy programista.
Wywiad i wizyta Bohumira Soukupa w Rzeszowie łączy się z 20-leciem Akademii Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej. Na zdjęciach widoczni jeszcze; W roli prowadzącego wywiad Piotr Ożarski nauczyciel i konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz wszechstronnie utalentowany dyrygent orkiestry multimedialnej Wojciech Jakubiec.



