Tekst do szkolnej prezentacji, przygotowanej wspólnie z moim 12-letnim synem Karolem
Prezentację online zawsze zaczynaj od pytania – JAK MNIE WIDAĆ, JAK MNIE SŁYCHAĆ?
Zaciekawienie – to najważniejszy efekt każdej twojej prezentacji. Twój cel to wyróżnić się w grupie. Pamiętaj, że wszyscy korzystamy z tych samych, najbardziej popularnych narzędzi i źródeł informacji. Internet, przeglądarka Google, Wikipedia itp. Dlatego podchodź do każdego tematu z własnej perspektywy. Z “klocków”, z których korzystają także inne osoby, buduj własną konstrukcję. Bądź autorem, a nie “powielaczem” cudzych treści.

Stawiaj na ciekawostki, bo odbiorcy najczęściej je zapamiętują. Twoje zaangażowanie w prezentację wpływa na przekaz. Mów krótko i na temat. Nie przynudzaj!

Najpierw news, najważniejsze informacje. Tło wydarzeń i rozbudowaną treść zostaw na koniec. Przedstaw ją pod warunkiem, że mieścisz się w zaplanowanym czasie prezentacji i nie zmęczyłeś widowni.

Bardzo ważna jest dynamika, czyli to jak mówisz, jak czytasz, jak modulujesz głos. Mów tak, jakbyś sam chciał tego słuchać. W czasie prezentacji ignoruj stres. Bądź śmiały, bądź swoją najlepszą wersją. Wszystko ma przebiegać na szlaku – wstęp, rozwinięcie, podsumowanie, wnioski, zakończenie. Zostaw coś, co przetrwa w naszej pamięci. Przyda się na przyszłość. Popraw nasz stan wiedzy ogólnej. Sam też musisz być zadowolony z tej prezentacji. Zrób sobie taki rachunek sumienia.

Podczas prezentacji musisz wyzwolić emocje. Podziel się nimi ze słuchaczami. Wiem o czym mówię – zbuduj takie wrażenie. Miej chęć zaimponowania, wykazania się błyskotliwością. Mam swoje pięć minut, więc zrobię to najlepiej jak potrafię. Niech wszyscy zobaczą, że dobrze się przygotowałem. Ocena to tylko dodatek, do większych korzyści – własnego rozwoju i rozwoju nas wszystkich. Powtarzaj sobie, zależy mi na współpracy, chcę być aktywny.

Twoje życie będzie ciekawsze, jeśli będziesz umiał/a dzielić się tym co masz w sercu i głowie. Niech cały świat dowie się o Tobie. Nie zrażaj się wpadkami. Nauka i działanie to także czas na popełnianie błędów. Na każdym etapie życia, korzystaj z dobrych rad rodziców, nauczycieli, znajomych, współpracowników.

Zanim wystartujesz zadaj sobie jeszcze jedno ważne pytanie. Co się stanie jeśli zawiedzie sprzęt, nie uda się wyświetlić prezentacji? Musisz umieć wybrnąć i z takiej sytuacji. Zapamiętaj najważniejsze, tzw. kluczowe słowa ( w tym tekście specjalnie zaznaczone pogrubioną czcionką) na nich zbuduj opowieść. Nie staraj się zapamiętać wszystkiego. Mów według zasady dziennikarskiej: co, gdzie, kiedy i dlaczego. Prezentacja to dobra forma autopromocji, budowania relacji z ludźmi w szkole, uczelni, pracy.

Na szkolnej prezentacji nic się nie kończy

to dopiero początek wielkiej wyprawy do świata wystąpień publicznych. Bez względu na to jak bardzo będą rozwijać się technologie komunikacji, mowa była, jest i będzie najważniejszą wizytówką każdego człowieka.
